29.5 C
Tirana
Thursday, September 21, 2023
spot_img

Zbuloni se cila është makina elektrike më e shitur në Europë

1 127 624 makina të reja janë shitur në Europë muajin e kaluar, që është 7 % më pak se në tetor 2019.

Teksa 26.8 % e numrit të përgjithshëm të makinave të reja të shitura ishin me një formë të makinës së elektrizuar.

Makinat e elektrizuara më të shitura në tetor ishin hibride, të cilat zënë 32 % të automjeteve totale të elektrizuara të shitura.

Ndërsa odeli më i shitur tërësisht elektrik në muajin tetor ishte Volksëagen ID.3, me 10 475 njësi të shitura.

Kurse në vendin e dytë është Renault Zoe me 9 778 njësi dhe në vendin e tretë është Hyundai Kona Electric me 5 261.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit