2.5 C
Tirana
Thursday, February 22, 2024
spot_img

Nëse trupi ju jep këto 6 sinjale, mos i injoroni! Ja çfarë tregojnë

Të gjithë jemi dakord që shëndeti është mbi të gjitha, por në të vërtetë nuk bëjmë shumë për të. Ose më saktë, ne nuk i japim aq rëndësi sa duhet.

Siç dihet, trupi ynë na jep shenja se diçka nuk është në rregull. Dhe shumë mund të jenë të dukshme dhe të njohura, por ka disa të cilave nuk u japim rëndësinë e duhur.

Zbuloni më poshtë disa prej tyre dhe çfarë mund të thonë:

Flokë të thinjur para të 40-ve:

Grija e parakohshme mund të jetë në thelb e padëmshme, por mund të ketë një shkak mjekësor. “Nëse gjysma e flokëve tuaj është gri dhe nuk jeni akoma 40 vjeç, me siguri duhet të bëni një test diabeti”, thotë Dr. Joan Liebmann-Smith, autor i Body Signs.

Rënia e flokëve në flokë dhe vetulla

Rënia e rëndë e flokëve në flokë dhe vetulla mund të jetë gjithashtu shenjë e një tiroide jo aktive.

Fytyrë e irrituar

Faqet e kuqe dhe hunda shpesh prekin gratë midis moshës 30 dhe 55. Stresi, dielli dhe ushqimet pikante bëjnë që enët e gjakut të zgjerohen, duke çuar në këtë gjendje të lëkurës. Saqë mund të ndikojë edhe në sy.

Buzët e çara

Çarjet në cepat e gojës ndonjëherë shkaktohen nga mungesa e vitaminave B dhe zinkut. Çarjet afatgjata mund të tregojnë gjithashtu një infeksion kërpudhor. Mjeku do t’ju përgjigjet në pyetjen tuaj.

Dhimbje të fytit

Vini re nëse gjëndrat tuaja po zgjerohen dita ditës ose nëse ka një ënjtje në pjesën e përparme të qafës. Kjo mund të tregojë edhe në sëmundje tepër aktive e tiroides që është më e zakonshme tek gratë midis moshës 20 dhe 50 vjeç.

Këmbët e ftohta

Këmbët mund të jenë shumë larg zemrës, por kur është ftohtë mund të thotë që keni sëmundje vaskulare. Këmbët dhe duart të ftohta në mënyrë të pazakontë deri në shkaktimin e dhimbjes dhe mpirjes shoqërohen me sindromën Raynaud. Është një çrregullim që prek enët e gjakut dhe vlerësohet të ndodhë në 3% deri në 5% të popullsisë. Në çdo rast duhet të kontrollohet.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit