33.5 C
Tirana
Friday, June 21, 2024
spot_img

“Europa do ketë valë të tretë të COVID nëse …”, paralajmërimi i fortë i zyrtarit të OBSH

Një i dërguar special i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për COVID-19 paralajmëroi një valë të tretë të pandemisë në Evropë në fillim të vitit 2021, nëse qeveritë përsërisin atë që ai tha se ishte një dështim për të bërë atë që duhej për të parandaluar valën e dytë të infeksioneve, raporton Reuters.

“Ata dështuan të ndërtonin infrastrukturën e nevojshme gjatë muajve të verës, pasi vunë valën e parë nën kontroll,” tha David Nabarro i OBSH-së në një intervistë për gazetat zvicerane.

“Tani kemi valën e dytë. Nëse ata nuk ndërtojnë infrastrukturën e nevojshme, ne do të kemi një valë të tretë në fillim të vitit të ardhshëm, ”tha Nabarro, i cili bëri kandidoi për t’u bërë drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së në 2017.

Numri i të infektuarve në Evropë po rritet përsëri. Gjermania dhe Franca të shtunën rregjistruan së bashku mbi 33 mijë raste, Zvicra dhe Austria kanë mijëra raste çdo ditë, ndërsa Turqia raportoi një rekord të 5,532 infeksioneve të reja.

Nabarro veçoi veprimin e Zvicrës për të lejuar ski, me maska në gondola ndërkohë që shtetet e tjera alpine si Austria i kanë mbyllur resortet e skive. Nabarro tha se Zvicra mund të arrijë një “nivel shumë të lartë sëmundjesh dhe vdekjesh”.

“Sapo normat e infeksionit të ulen, dhe ato do të ulen, atëherë ne mund të jemi aq të lirë sa të duam”, u citua Nabarro të thoshte nga Solothurner Zeitung. “Por tani? A duhet të hapen vendpushimet e skive? Në cilat kushte? ”

Nabarro përgëzoi përgjigjen e vendeve aziatike si Koreja e Jugut, ku infeksionet tani janë relativisht të ulëta: “Njerëzit janë plotësisht të angazhuar, ata marrin masa që e bëjnë të vështirë për virusin. Ata mbajnë distancën, mbajnë maska, izolohen kur janë të sëmurë, lajnë duart dhe sipërfaqet. Ata mbrojnë grupet më të rrezikuara ”.

Nabarro gjithashtu tha se Azia nuk i hoqi kufizimet para kohe.

“Ju duhet të prisni derisa numrat e rasteve të jenë të ulëta”, tha ai. “Reagimi i Evropës ishte i paplotë”.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit