16.5 C
Tirana
Saturday, March 2, 2024
spot_img

E rrallë! Gjenden mbetjet 2 mijë vjeçare të dy burrave në qytetin antik italian

Trupat e ruajtur pothuajse në mënyrë të përsosur të dy burrave janë zbuluar në qytetin antik Romak të Pompeit.

Trupat e atyre që mendohen të jenë një njeri i pasur dhe skllavi i tij, besohet të ketë vdekur ndërsa po iknin nga shpërthimi katastrofik i malit Vesuv në vitin 79. Ata u gjetën gjatë gërmimeve në një vilë në periferi të qytetit.

Massimo Osanna, drejtori i parkut, tha se gjetja ishte “me të vërtetë e jashtëzakonshme”, ndërsa ministri i kulturës Dario Franceschini tha se nënvizoi rëndësinë e Pompeit si një vend për studim dhe kërkim.

Të dy burrat, të shtrirë afër, besohet të kenë shpëtuar nga faza fillestare e shpërthimit kur qyteti u mbulua nga hiri vullkanik. Ata mendohet se janë vrarë pas nga një shpërthimi të dytë që ndodhi të nesërmen.

Gërmimi i fundit, pjesë e një projekti prej 1 milion €, po vazhdon pavarësisht nga pandemia e koronavirusit. Parku, i cili aktualisht është i mbyllur për turistët, zakonisht tërheq katër milion njerëz në vit.

Rrënojat e Pompeit u zbuluan në shekullin e 16-të, me gërmimet e para që filluan në 1748. Mbi 1,500 nga rreth 2,000 viktima janë gjetur gjatë shekujve.
Një lajm i mirë për të gjithë ata që e kanë kaluar koronavirusin

As 2, as 3 e as 4. Imuniteti nga Covid-19 zgjat plot 6 muaj. Kështu kanë zbuluar kërkimet e fundit të Universitetit të Oksfordit. Ato nisën nga marsi e zgjatën deri në nëntor. Subjekte të kërkimit ishin mjekë dhe infermierë, pse personel mjekësor që janë edhe shumë më shumë të ekspozuar se pjesa tjetër e popullsisë. Riinfektimi me Covid nuk rindodh brenda 6 muajve, përveç ndonjë rasti sporadik. Gjithsesi edhe në rast riinfektimi në këtë studim nuk u vunë re simptoma të rënda.

Ky është një lajm i mirë për të gjithë ata që janë duke e kaluar në këtë valë të dytë, sidomos para daljes së vaksinës.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit