30.5 C
Tirana
Tuesday, June 25, 2024
spot_img

Këto janë pesë super ushqimet për një grua shtatzënë

Në shtatzëni ushqyerja është shumë e rëndësishme pasi ndikon në zhvillimin normal të fetusit. Në fakt, ka disa ushqime që janë veçanërisht të dobishme dhe një grua shtatzënë duhet t’i përfshijë ato në dietën e tyre të përditshme.

Zbuloni pesë prej tyre më poshtë:

Brokoli

Jo vetëm që ka mjaft lëndë ushqyese që ju duhen për një shtatzëni të mirë të tilla si kalcium dhe acid folik por është gjithashtu i pasur me fibra dhe antioksidantë që ju mbrojnë nga sëmundjet e ndryshme. Kjo perime e gjelbër gjithashtu mund të ndihmojë trupin tuaj të thithë hekurin nga ushqime të pasura me hekur si drithërat e plota dhe orizi i zi, falë përmbajtjes së lartë të vitaminës C.

Drithërat

Ju e dini që acidi folik është veçanërisht i rëndësishëm para konceptimit dhe gjatë javëve të para të shtatzënisë, por ju duhet të merrni mjaftueshëm vitaminë B gjatë gjithë kohës. Ekspertët rekomandojnë konsumimin e 400 mikrogramë në ditë, qoftë përmes suplementeve apo ushqimeve të fortifikuara (të tilla si drithërat, pasi shumica e markave thonë se përmbajnë 400 mikrogramë në tas), dhe 200 mikrogramë të tjerë përmes ushqimeve me përmbajtje të lartë të acidit folik, siç është shpargu. dhe fasulet me sy të zi.

Fasule të thata dhe thjerrëza

Të gjitha gratë shtatzëna kanë nevojë për 10 gramë proteina shtesë në ditë (për një total prej të paktën 60 gramësh). Fasulet dhe thjerrëzat janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave, pasi një filxhan përmban rreth 15 gram. Ato gjithashtu janë të pasura me fibra, të cilat ndihmojnë në kapsllëkun. Me një filxhan thjerrëza të gatuara, ju gjithashtu mbuloni gjysmën e nevojave tuaja ditore për acid folik. Atëherë, pse të mos bëni një pjatë me oriz dhe thjerrëza ose një sallatë?

Qumësht me pak yndyrë

Trupi juaj thith rreth dy herë më shumë kalcium nga ushqimi gjatë shtatzënisë, kështu që nevojat tuaja ditore për kalcium nuk ndryshojnë. Por meqenëse të gjithë marrim shumë më pak kalcium sesa duhet, një veprim i mirë do të ishte qumështi i skremuar. Çdo gotë i siguron trupit rreth 30% të marrjes ditore të kërkuar prej 1000 miligramësh.

Banane

Bananet janë të pasura me kalium dhe ofrojnë energji shtesë për të trajtuar lodhjen e shtatzënisë. Ata janë gjithashtu të mirë për stomakun kur ndiheni të përzier. Prisni dhe vendosini në drithëra ose bëni një gojëmjaltë me kos, manaferra dhe akull, së bashku me pak lëng portokalli.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit