2.5 C
Tirana
Thursday, February 22, 2024
spot_img

Përkeqësohet situata me COVID-19, rekord infektimesh në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar nëntë humbje jete dhe 711 raste të reja me COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë raportoi se janë kryer 2574 testime, ndërsa janë shëruar 412 persona. Sipas MSH, në 3 spitalet COVID, po trajtohen 420 pacientë.

Njoftimi i plotë:

Në 24 orët e fundit, në vendin tonë janë kryer 2574 testime, prej të cilave 457 janë testime janë kryer për arsye depistimi.

Kanë rezultuar pozitivë me virusin SARS COV2, 711 qytetarë në 24 orët e fundit. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

374 raste në Tiranë, 61 raste në Korçë, 44 raste në Lezhë, 41 raste në Elbasan,

21 raste në Shkodër, 19 raste në Gjirokastër, 18 raste në Berat,

11 raste në Librazhd, Mirditë, Malësi e Madhe, 10 raste në Kavajë, Pogradec,

9 raste në Kuçovë, 8 raste në Durrës dhe Fier,

7 raste në Kukës, Tropojë, Mallakastër, Sarandë, 6 raste në Skrapar,

5 raste në Devoll, Lushnje, 3 raste në Vlorë, 2 raste në Kurbin, Tepelenë,

1 rast në Has, Mat, Bulqizë, Kolonjë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 412 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 14,216 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 420 pacientë, 15 në terapi intensive, nga të cilët 6 të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 9 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: një 60 vjeçar nga Librazhdi, një 63 vjeçar, një 65 vjeçar, një 70 vjeçar nga Tirana, një 63 vjeçar dhe një 79 vjeçar nga Shkodra, një 70 vjeçar nga Durrësi, një 75 vjeçar nga Korça, një 81 vjeçar nga Gjirokastra.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit