15.5 C
Tirana
Saturday, September 23, 2023
spot_img

“Zbutësi i rrobave bëhet nga copëtimi i kafshëve të ngordhura”/ Shokon eksperti shqiptar: Derra dhe lopë…

E dini që mund të jeni duke përdorur deri në 50% më shumë detergjent se sa duhet? Përdorimi i tepërt i detergjentëve kushton më shumë para, prish lavatriçen, nuk lejon larjen e duhur. Si pasojë më shumë detergjent do të mbetet në rroba duke u bërë shkaktar alergjish edhe në fund ndot mjedisin.

Një grup inxhinierësh mjedisi dhe ekspertësh të fushave të tjera, të grupuar prej kohësh nën emrin ENFORCE, kanë matur fortësinë e ujit në Tiranë dhe japin sugjerimet e tyre për dozimin e saktë të detergjentit në lavatriçe, i cili është një nga ndotësit kryesorë të lumenjve.

“ENFORCE” është një grup ekspertësh të pavarur, të përkushtuar për zhvillimin e qëndrueshëm. Shume prej tyre kanë Master në Inxhinierinë e Mjedisit.

Në vitin 2020, ata krijuan organizatën e tyre në kuadrin e programit CIM, të mbështetur nga Qeveria Gjermane. Ky projekt është i fituar nga OASA (Organizata e Studentëve edhe Alumnit Shqiptarë në Berlin) dhe po implementohet nga ENFORCE edhe Shoqata e Bujqësisë Organike) që ndodhet në Tiranë.

I ftuar në “Wake Up”, eksperti i mjedisit, Lulzim Baumann bëri të deklaratë të “frikshme”. Ai tha se zbutësi i rrobave bëhet nga copëtimi i kafshëve të ngordhura, duke u bërë thirrje qytetarëve që të tregohen të kujdesshëm kur e përdorin.

“Zbutësit e rrobave vijnë nga mbetjet shtazore. Kafshë të ngordhura i hedhin, i copëtojnë dhe kjo është ajo nga vjen zbutja e rrobave. Ky është realiteti i dhimbshëm. Ndërsa aroma vjen nga kimikatet, pra të dyja janë të dëmshme”, bëri të ditur eksperti.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit