30.5 C
Tirana
Tuesday, June 25, 2024
spot_img

Nga sonte në fuqi për tre javë, ndalimi i lëvizjes nga ora 22:00 deri në 6:00

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, gjatë një bashkëbisedimi me gazetarët ka bërë të ditur se prej ditës së sotme, datë 11 nëntor hyjnë në fuqi masat e reja të propozuara nga Komiteti Teknik i Ekspertëve për parandalimin e COVID19.

Manastirliu deklaroi se do të hyjnë në fuqi urdhrat për ndalimin e aktiviteteve të bareve, restoranteve dhe kufizimin e lëvizjes së qytetarëve nga ora 22:00- 06:00, për një periudhë 3 javore si masa për frenimin e përhapjes së virusit SARSCOV2. Sipas urdhrit të firmosur përjashtim nga kufizimet bëjnë personat që do të lëvizin për emergjenca shëndetësore, motive pune apo nevoja të domosdoshme.

Do të ketë kufizim të lëvizje nga ora 22:00-6:00 deri në datën 2 dhjetor. Përjashtim përbëjnë emergjencat dhe arsyet e punës.

Do të ketë kufizim të bareve restoranteve fast food nga ora 22:00-6:00 përveç shërbimit delivery deri në datën 2 dhjetor.

Qyetatarët do të pajisjen me autorizim në e-albania, përveç rasteve kur janë emergjenca shëndetësore apo për institucionet e shëndetësisë dhe punonjësit e shërbimeve kritike që përjashtohen nga aplikimi në e-Albania”, tha Manastirliu.

Manastirliu bëri me dije se administrata do të punojë nga shtëpia për tre javë, si një tjetër masë për të frenuar përhapjen e infeksionit.

“Është e rëndësishme të theksojmë nevojën që ka në këto momente për të patur bashkëpunim me të gjithë qytetarët.

Ne jemi në krye të detyrës të përkushtuar dhe për të bërë më të mirën brenda kapaciteteve tona, por sot më shumë se kurrë nevojitet durim dhe vendosmëri për ta përballuar këtë pandemi, duke zbatuar rregullat e thjeshta të distancimit, higjenës, vendosjes së maskës, të vendosemi në një fron përball këtij virusi. Sistemi shëndetësor ka qenë, është dhe do të jetë në gatishmëri të plotë për të përballuar këtë situatë, por nëse kemi diçka në dorë le ta bëjmë të gjithë, për kufizimin e virusit”, tha Manastirliu.

“Jemi përgatitur me planin tonë të vjeshtë dimrit, për të rritur testimet, kapacitetet spitalore dhe kemi gati planin për zgjerimin e kapaciteteve edhe në spitalet rajonale, sipas 3 skenarëve të paracaktuar, që ja u kemi bërë edhe me dije dhe do të përfshihen në trajtimin e pacientëve pas ezaurimit të 4 strukturave të dedikuara COVID”, theksoi Manastirliu.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit