29.5 C
Tirana
Wednesday, June 19, 2024
spot_img

Spektakël meteorësh, shfaqja e magjishme që do ndodhë në mesin e muajit Nëntor (Foto)

Në mes të nëntorit, shiu i paqëndrueshëm i meteorit Leonid godet përsëri Tokën. Ky shi vjetor meteorësh, i cili arrin kulmin gjatë natës në 16-17 nëntor, është përgjegjës për disa nga stuhitë më të forta të meteorëve në histori. Ndonjëherë, meteorët bien me shpejtësi deri në 50,000 në orë.

Këto stuhi meteorësh ndodhin rrallë, por shikuesit këtë vit do të shohin më shumë meteorë Leonid sesa në 2019, sepse hëna e hollë, gjysmëhënës do të ndriçohet vetëm 5% gjatë natës së pikut. Koha më e mirë për të parë vitet e kaluara ishte para agimit rreth orës 3 të mëngjesit EST (0800 GMT) në mëngjesin e majës, sipas Jane Houston Jones të Laboratorit të Jet Propulsionit të NASA-s.

Kur mund t’i shohim Leonidet

Shiu i meteorit Leonid arrin kulmin natën e së hënës, 16 nëntor dhe herët në mëngjes. Skywatchers mund të jenë në gjendje të shohin disa meteorë në ditë pak para dhe pas pikut. Sipas ekspertit të meteorëve të NASA-s Bill Cooke, pa qiellëzuesit e dritës së hënës mund të presin të shohin rreth 10-15 meteorë në orë gjatë kulmit.

Shiu meteor Leonid ndodh çdo vit në nëntor, kur orbita e Tokës kalon orbitën e Kometës Tempel-Tuttle. Kometa bën rrugën e saj rreth diellit çdo 33.3 vjet, duke lënë një gjurmë të pluhurit në prag të saj. Kur orbita e Tokës kalon këtë shteg mbeturinash, pjesët e kometës bien drejt sipërfaqes së planetit. Zvarritja, ose rezistenca e ajrit, në atmosferën e Tokës bëjnë që thërrimet e kometës të nxehen dhe të ndezen në topa zjarri që digjen të quajtura meteorë.

Këto thërrime komete zakonisht kanë madhësinë e një kokrre rëre ose një bizele, kështu që ato priren të digjen plotësisht para se të godasin sipërfaqen e Tokës. Meteorët që mbijetojnë gjatë gjithë udhëtimit në tokë quhen meteorë. Por shiu i meteorëve Leonid ka të ngjarë të mos japë asnjë meteorit.

Çfarë ju duhet për t’i parë?

Meteorët janë të dukshëm me sy të lirë, kështu që nuk do të keni nevojë për ndonjë pajisje speciale për t’i parë.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit