29.5 C
Tirana
Wednesday, June 19, 2024
spot_img

Mbyllet Shqipëria/ Nga e mërkura ndalohet lëvizja nga ora 22:00 – 06:00

Sikurse ishte parashikuar, rritja e rasteve me COVID-19 ka shtrënguar masat mbrojtëse ndaj pandemisë në Shqipëri.

Komiteti Teknik ka njoftuar masat e reja kufizuese në vendin tonë, pjesë e të cilave është edhe kufizimi i orareve të lëvizjeve.

Vendimi u mor ditën e sotme nga Komiteti Teknik i Ekspertëve, me qëllim evitimin e një mbyllje totale. Kujtojmë se, vetëm dje numri i të infektuarve i kaloi 500.

“Mblidhemi sot këtu. Komiteti teknik i ekspertëve ka analiziar situatën. Në përputhje me zhvillet e situatës në rajon kemi analizuar me hollësi rezultatin e masave dhe eskperiencën e vendeve. Kemi evidentuar se gjatë kësaj periudhe është vënë re shtim i infeksioneve. Është rritur edhe incidenca.

Në kushtet kur akoma nuk ka një mjekim specifik mënyra më e mirë vazhdon të mbetet parandalimi. Duke analzuar shifrat, shkaqet dhe rekomandimet e OBSH komiteti propzon të merren disa masa. Vlerësojmë se duhet të ndërmarrim këto masa:

– Kufizimi i lëvizjes nga ora 22:00 deri në orën 06:00 në të gjithë vendin.

– Të ndalohen baret dhe restorantet nga ora 22:00 deri në orën 06:00

– Propozojmë “smart ëorking” për administratën pulike

– Këto masa hyjnë në fuqi të mërkurën dhe do të zgjasin për tre javë”, thuhet në deklaratën e Komitetit Teknik.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit