29.5 C
Tirana
Wednesday, June 19, 2024
spot_img

Amerika aprovon zyrtarisht ilaçin e parë anti-Covid, quhet Bamlanivimab

Agjensia federale e Barnave në Amerikës (FDA) dha aprovim urgjent për një trajtim eksperimental të antitrupave për Covid-19 të bërë nga kompania Eli Lilly, njofton The New York Times. Një ilaç i ngjashëm është përdorur edhe nga Presidenti Trump kur u sëmur me Covid-19 muajin e shkuar.

Vendimi u shpall të hënën nga agjencia dhe vlen vetëm për njerëzit e infektuar rishtas me virusin, shkruan gazeta amerikane. Sipas kompanisë ilaçi vjen me paralajmërimin se nuk duhet të përdoret në pacientët e shtruar në spitale.

Eli Lilly tha se trajtimi i quajtur bamlanivimab, duhet të administrohet sa më shpejt që të jetë e mundur pas një testi pozitiv, dhe brenda 10 ditëve nga shfaqja e simptomave.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit