16.5 C
Tirana
Saturday, September 23, 2023
spot_img

A rrezikojmë një mbyllje të dytë? Ja çfarë thotë mjeku për situatën nga Covid-19

Shefi i shërbimit të mikrobiologjisë në QSUT, Andi Koraqi në lidhje me Skype në “Abc-ja e mëngjesit” duke folur për situatën e Covid-19 tha se vendi nuk duhet të shkojë drejt një izolimi total.

Sipas tij, kjo duhet të ndodhë nëse sistemi shëndetësor mund të shkojë drejt kolapsit.

“Sigurisht masat vijnë duke u përshkallëzuar dhe janë indikatorët që e tregojnë se çfarë masash duhet të merrem.

Nuk duhet të shkojmë në ezaurimin total të kapaciteteve spitalore, do të ishte një kolaps të sistemit shëndetësor. Masat e karantinimit shkojnë drejt kësaj për të lehtësuar sistemin shëndetësor.

Mendoj që për momentin nuk është e nevojshme një karantinim total, mjafton të bëhet një reduktim i orareve të bareve dhe restoranteve ose mbyllje e klubeve pasi është gjetur se transmetimi më i madh ndodh në këto nivele”, tha Koraqi.

I pyetur se kur mund të qetësohet situata nga virusi, mjeku tha: “Është shumë e vështirë ky parashikim megjithatë disa kohë pas daljes së vaksinës ose gjetjes së një antivirali që vepron në mënyrë të drejtpërdrejtë për Covid-19”.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit