33.5 C
Tirana
Wednesday, June 19, 2024
spot_img

Joe Biden fiton zgjedhjet për President në SHBA, shkon në 284 vota elektorale

Përfundon numërimi në Pennsylvania, Joe Biden merr presidencën.

Me marrjen e Pennsylvania-s, tashmë siç raportojnë mediat, Joe Biden numëron 284 vota elektrorale, duke e kaluar kështu 270-shen e nevojshme për të marrë Presidencën.

Ky rezultat e bën Trump presidentin e parë me një mandat në SHBA me një mandat që nga vitet 1990.

Nga ana tjetër, Trump numëron 214 vota elektrorale.

Nga ana aritmetike, Joe Biden behet presidenti i 46-të i Shtëpisë së Bardhë në janar.

Joe Biden ka fituar zgjedhjet presidenciale në SHBA. Ai ka kaluar zyrtarisht 270 vota elektorale duke shkuar në 284.

Lajmin e konfirmojnë mediat ndërkombëtare duke përfshirë Associated Press dhe BBC.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit