16.5 C
Tirana
Saturday, March 2, 2024
spot_img

Kush do jetë Presidenti i Amerikës? Beteja Biden-Trump në shtetet kyçe

Ndërsa vijon ende procesi i numërimit të votave me postë, Pensilvania, Georgia, Karolina e Veriut dhe Nevada janë katër shtetet që pritet të vendosin për fatin e garës presidenciale.

Deri më tani, Donald Trump kryeson ndjeshëm në tre të parat që sigurojnë 51 vota në kolegjin zgjedhor.

Në një postim në rrjetin social “Twitter”, kreu i Shtëpisë së Bardhë përsëriti akuzat e tij për vjedhjen e zgjedhjeve, duke iu referuar dorëzimit të votave me postë.

“Avokatët tanë kanë kërkuar qasje kuptimplotë, por çfarë dobie ka kjo? Dëmi është bërë tashmë në integritetin e sistemit tonë, dhe në vetë Zgjedhjet Presidenciale. Kjo është ajo që duhet diskutuar!”, shkruan Trump.

Fushata e presidentit amerikan ka nisur procese gjyqësore në shtetet kyçe të Miçiganit dhe Pensilvanisë, për të ndaluar numërimin e fletëvotimeve me pretendimin se ka mungesë të transparencës.

Ndërkohë kundërshtari demokrat Joe Biden ka siguruar deri më tani 264 vota elektorale. Shteti i Nevadas me 6 të tilla do ti jepte atij fitoren. Deri më tani janë numëruar rreth 75% të votave dhe Biden kryeson me më pak se 1%.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit