11.5 C
Tirana
Saturday, March 2, 2024
spot_img

Sazan Guri: Jam kundër ndryshimit të orës, besoj tek ligjet e natyrës

Profesor Sazan Guri është shprehur kundër ndryshimit të orës. I ftuar në emisionin “Rudina” në Tv Klan, Guri tha se beson tek ligjet e natyrës dhe nuk është dakord për ndryshimin e orës pasi prishet ritmi që njeriu ka krijuar me mijëra vite.

“Unë besoj tek ligjet e natyrës, besoj shumë. Besoj shumë tek ligjet e botës së gjallë, tek bota e kafshëve. Jeta është 24 orë, por njeriu në të tërën jetën biologjike është disa sekonda. Imagjino tani që për 3 milionë vjet njeriu ka qenë për orën biologjike. Ndryshimi dhe përshtatja me orën njerëzore apo artificiale, në krahasim me orën natyrore sjell probleme të mëdha dhe mezi përshtatet dhe mezi i vishet asaj pas”, tha Guri.

Më tej ai foli dhe për historikun e orës, e cila ka lindur si nevojë për të fituar më shumë dritë natyrale për turnin e dytë në punë. Por për profesorin ora nuk duhet të ndryshohet se prishet ritmi biologjik.

“Sot kushtet janë shumë ndryshe dhe nuk duhet prishur ritmi biologjik dhe është një ritëm i domosdoshëm dhe njeriu kur vete në një shtet tjetër gjënë e parë që bënë është përshtatja”, tha Sazan Guri.

Related Articles

Na ndiqni

4,806FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Më të fundit