16.5 C
Tirana
Thursday, April 25, 2024
spot_img

Sa një autobus, asteroidi gjigant fluturon shumë pranë tokës

Një asteroid me madhësinë e një autobusi ka fluturuar në afërsi të Tokës më 24 shtator.

Asteroidi i quajtur 2020 SW, ka kaluar rreth 13,000 milje nga Toka, e cila është më afër sesa satelitët e hënës dhe motit që notojnë në hapësirë.

Ai u vu re nga Sondazhi i Katalinës Sky i financuar nga NASA në Arizona më 18 shtator, vëzhgimet vijuese përcaktuan se ai është i gjerë 15 deri në 30 metra përkatësisht sa një autobus.

Ekspertët thonë se 2020 SW nuk është në një trajektore me Tokën, por nëse do të ishte, shkëmbi hapësinor ka të ngjarë të shkatërrohej në atmosferë dhe të bëhej një top zjarri përpara se të godiste sipërfaqen.

Paul Chodas, drejtor i Qendrës të Studimit të Objekteve të Tokës (CNEOS) në Laboratorin e Jet Propulsionit të NASA-s, tha se ekziston një numër i madh asteroidësh si ky dhe disa prej tyre i afrohen planetit tonë disa herë në vit.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit