29.5 C
Tirana
Wednesday, June 19, 2024
spot_img

Kombinimi i hudhrës dhe limonit ul kolesterolin

Hudhra dhe lëngu i limonit janë dy ushqime të pasura me phytonutrient që mund të përmirësojnë problemet kardiovaskulare.

Lëngu i limonit është i pasur me antioksidantë siç janë erycosytryn dhe hesperidin, ndërsa hudhra është e pasur me komponime që përmbajnë squfur si alicina.

Në lidhje me sëmundjet kardiovaksulare, hudhra dhe lëngu i limonit janë vlerësuar në mënyrë të pavarur në studime të shumta, por jo në kombinim.

Në një studim të vitit 2016 të botuar në Gazetën Ndërkombëtare të Mjekësisë Parandaluese, studiuesit zbuluan disa efektet nga kombinimi i hudhrës dhe lëngut të limonit në një grup pacientësh me hiperlipidaemi të moderuar nga Irani.

Ky studim përfshiu rreth 112 persona të moshës nga 30-60 vjeç që vuanin nga kolesteroli i lartë.

Pjesëmarrësit u ndanë në katër grupe: Grupi i parë mori 20g hudhër të papërpunuar plus një lugë gjelle lëng limoni në ditë; grupi i dytë mori vetëm hudhër; grupi tre mori vetëm lëng limoni; dhe grupi i katërt nuk ka marrë asnjërën.

Në krahasim me të gjitha grupet e tjera, grupi i parë tregoi një ulje të ndjeshme të kolesterolit total. Grupi i parë gjithashtu tregoi ulje të dukshëm të presionit të gjakut.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Më të fundit