16.5 C
Tirana
Thursday, April 25, 2024
spot_img

Lista/ Këta janë 20 futbollistët e nominuar për “Golden Boy 2020”

Gazeta italiane “Tuttosport” ka publikuar listën e futbollistëve të cilët janë të nominuar për edicionin e 18-të të çmimit “Golden Boy”, “Topi I Artë” për lojtarët nën moshën 21 vjeç.

Në listë bëjnë pjesë dy lojtarët e rinj të Barcelonës, Ansu Fati dhe Sergino Dest, ndërsa nuk mungojnë as Ferran Torres nga Manchester City dhe Rodrygo dhe Vinicius Jr nga Real Madrid.

Listës të të nominuarve u shtohen edhe:

Mitchel Bakker PSG, Eduardo Camavinga Rennes, Jonathan David Lille, Alphonso Davies Bayern, Fabio Silva Wolverhampton, Phil Foden Manchester City, Ryan Gravenberch Ajax, Erling Haland Borussia Dortmund, Callum Hudson-Odoi Chelsea, Dejan Kulusevski Juventus, Bukayo Saka Arsenal, Jadon Sancho Borussia Dortmund, Dominik Szoboszlai Red Bull Salzburg dhe Sandro Tonali Milan.

20 futbollistët e nominuar do të tentojnë ti heqin kurorën Joao Felix, yllit të Atletico Madrid që fitoi edicionin e shkuar të “Golden Boy”.

Ndër emrat më të njohur që e kanë fituar këtë çmim më herët janë: Leo Messi në viti 2005, Fàbregas 2006 me Arsenalin, Pogba në 2013 tek Juventusi, Isco 2012 tek Malaga, Mbappé 2017 me Monacon dhe De Ligt në viti 2018 me Ajaxin.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Më të fundit